ماهنامه دولت الکترونیکی - شماره سی‌وهفتم

امروزه اهمیت پنهان‏سازی داده‏ها به‏ویژه در سیستم‏هایی که به لحاظ امنیتی از اولویت بالایی برخوردار می‏باشند بر هیچ کس پوشیده نیست. یکی از راهکارهای پنهان‏سازی داده‏ها استفاده از تکنیک استگانوگرافی است. استگانوگرافی زیرمجموعه‌ای از رمزنگاری محسوب می‌شود که تلاش به مخفی نمودن پیام‌ها در رسانه‌های دیگر کرده و از کشف آن‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد، به‏طوری‏که نوع خاصی از اطلاعات مورد نظر در سایر انواع اطلاعات نهفته می‌شود. استگانوگرافی به اطلاعات یا فایل مخفی‏شده در یک عکس دیجیتالی، فایل تصویری یا صوتی اطلاق می‌شود. رایج‌ترین استفاده از استگانوگرافی، مخفی کردن یک فایل درون فایل دیگر است. زمانی که اطلاعات یا یک فایل درون یک فایل حامل مخفی می‌شود، داده‌ها معمولا با یک کلمه عبور رمزگذاری می‌شوند. با توجه به اهمیت موضوع استگانوگرافی، فصل اول این شماره از ماهنامه به بررسی و مقایسه تطبیقی نرم‌افزارهای استگانوگرافی در تصویر اختصاص یافته است.
فصل دوم شامل دو مقاله منتخب است. اولین مقاله با عنوان "ارایه مدل پیشنهادی برای زنجیره تامین چابک" می‏باشد. در این مقاله پس از انجام بررسی‏های گسترده بر روی ادبیات موضوع، مدل‏های مختلف زنجیره تامین و شاخص‏های چابکی زنجیره تامین مورد شناسایی قرار گرفته و براساس جمع‏بندی مطالعات انجام شده، مدلی به‏منظور چابک‏سازی زنجیره تامین ارایه شده است.
مقاله دوم در این فصل "ارزیابی عملکرد سیستم بانکداری متمرکز بر اساس کارت امتیازی متوازن (مورد کاوی : پست بانک ایران)" نام دارد. در این مقاله، ابتدا شاخص‏های ارزیابی عملکرد سیستم بانکداری متمرکز بر اساس ادبیات پژوهش و مصاحبه با خبرگان، مورد شناسایی قرار گرفته و سپس با استفاده از روش دلفی فازی، مهم‏ترین شاخص‏ها در این زمینه تعیین شدند. در مرحله بعد، عملکرد سیستم بانکداری متمرکز در هر یک از ابعاد و شاخص‏ها مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. یافته‏های حاصل از تحقیق نشان می‏دهد که در بعد کاربرمحور، سیستم بالاترین و در بعد تکنولوژی، سیستم پایین‏ترین عملکرد را داراست.
فصل سوم، به بررسی و تجزیه و تحلیل تأثیرات و مزایای ناشی از پیاده‏سازی پنجره واحد تجاری اختصاص دارد. در این راستا پس از بیان مبانی مرتبط با پنجره واحد تجاری، پیاده‏سازی پنجره واحد تجاری در کشور تایلند که از نمونه‏های موفق در این زمینه است، مورد بررسی قرار گرفته و در بخش آخر نیز جمع‏بندی مطالب ارایه‏شده و برنامه‏های‏ آتی این کشور بیان می‏شود.
فصل چهارم نیز ترجمه مقاله‏ای با عنوان " The Implementation of Enterprise Business Intelligence: Case Study Approach" است که در سال 2013 در نشریه "Journal of Southeast Asian Research" منتشر شده است. در این مطالعه، یک مدل بلوغ هوش تجاری سازمانی پیشنهاد شده و در سه شرکت ساختمانی در کشور مالزی مورد ارزیابی قرار گرفته است. نتایج اولیه نشان می‏دهد که هیچ کدام از این سه شرکت نتوانسته‏اند بالاترین سطح بلوغ در زمینه پیاده‏سازی هوش تجاری را کسب نمایند. بنابراین، یک مدل EBI2M به‏منظور ارایه دستورالعمل‏های متناسب برای این شرکت‏ها مورد استفاده قرار می‏گیرد تا این شرکت‏ها بتوانند روند پیاده‏سازی هوش تجاری در آینده را بهبود بخشند.