ماهنامه دولت الکترونیکی - شماره سی‌وپنجم

در عصر اطلاعات و گسترش شبکه‌های جهانی، تامین امنیت و تضمین عدم دسترسی غیرمجاز به اطلاعات محرمانه افراد، سازمان‌ها و دولت‌ها از اهمیت دوچندانی برخوردار است. استگانوگرافي به‌عنوان شاخه‌ای از رمزنگاری، هنر مخفي كردن يك پيام در يك كانال يا معبر ارتباطي است. به طوري كه نوع خاصي از اطلاعات مورد نظر در ساير انواع اطلاعات نهفته مي‌شود. استگانوگرافی به اطلاعات یا فایل مخفی شده در یک عکس دیجیتالی، فایل تصویری یا صوتی اطلاق می‌شود. رایج‌ترین استفاده از استگانوگرافی، مخفی کردن یک فایل درون فایل دیگر است. زمانی که اطلاعات یا یک فایل درون یک فایل حامل مخفی می‌شود، داده‌ها معمولا با یک کلمه عبور رمزگذاری می‌شوند. با توجه به اهمیت این علم، فصل اول این شماره از ماهنامه دولت الکترونیکی به معرفی علم استگانوگرافی، روش‌ها، ابزارها و نحوه پیاده‌سازی آن اختصاص یافته است. 
فصل دوم شامل دو مقاله منتخب است که اولین مقاله با عنوان "ارایه مدلی به‏منظور سنجش کیفیت خدمات الکترونیکی" می‌باشد که در آن، مدل‏های سنجش کیفیت خدمات الکترونیکی مورد بررسی قرار گرفته و با ترکیب این مدل‏ها، مدلی جامع برای ارزیابی کیفیت خدمات الکترونیکی ارایه می‌شود. همچنین به‏منظور سنجش نیکویی برازش مدل، مدل ارایه شده از طریق تحلیل معادلات ساختاری مورد پایش قرار می‌گیرد.
دومین مقاله این فصل، بررسی چالش‏های سلامت الکترونیکی نام دارد. از آنجایی‌که کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه سلامت و بهداشت مزایای بسیاری از جمله ارتقای کیفیت خدمات الکترونیکی، کاهش هزینه‏ها و افزایش کارایی را به‏همراه داشته است، در این مقاله چالش‏های پیش‏روی سلامت الکترونیکی بررسی شده و پس از شناسایی، این چالش‌ها اولویت‏بندی می‌شوند تا بتوان از مزایای سلامت الکترونیکی به خوبی بهره‏مند شد.
در فصل سوم، به‌منظور پیاده‌سازی هوش تجاری چابک، از راهکار شرکت Balanced Insight که مزایای منحصربه‌فردی نظیر قابلیت‏های فوق العاده و انعطاف‏پذیری در چابک‏سازی هوش تجاری به همراه دارد، استفاده می‌شود. در این مطالعه موردی، مسایل کلیدی کسب و کار برای پیاده‏سازی پروژه‏های معمولی مورد اشاره قرار گرفته و نشان می‏دهد که چگونه هوش تجاری چابک ارایه شده از طریق راه­کار شرکت Balanced Insight می‏تواند این مشکلات را تا حدود زیادی برطرف سازد. 
فصل چهارم نیز ترجمه گزارشی با عنوان " RISKS AND BENEFITS OF BUSINESS INTELLIGENCE IN THE CLOUD " است که در آن، مزایا و ریسک‎های استفاده از هوش تجاری به صورت ابر یکپارچه ارایه شده و به بیان اقدامات پیشگیرانه‎ای که پیش از اتخاذ رایانش به صورت ابر یکپارچه مورد نیاز هستند، پرداخته می‌شود.