ماهنامه دولت الکترونیکی - شماره بیست‌ودوم

با عنایت به توسعه سريع فناوري اطلاعات و ارتباطات و كاربرد وسيع آن در مديريت زنجيره تأمين، بسياري از فعاليت‌هاي اساسي مديريت زنجيره تأمين، از طريق روش‌هايي جديد درحال انجام است. مديران بسياري از صنايع دريافته‌اند كه براي ادامه حضور در بازار،علاوه بر بهبود فرايندهاي داخلي و انعطاف‌پذيري در توانايي‌هاي شركت، بايستي محصولات خود را با كيفيتي مطلوب و قيمتي مناسب به مصرف‏کنندگان عرضه کنند. اين مسئله، زمينه روي‌آوري به فناوري‌هاي نوين اطلاعاتي و ارتباطي را كه تأثيري قابل ملاحظه در عرصه لجستيك و مفاهيم مربوط دارند، فراهم آورده است. یکی از موضوعاتی که امروزه توسط بنگاه‏ها به شدت مورد توجه قرار گرفته است، لجستیک الکترونیکی می‏باشد. لجستیک الکترونیکی مجموعه اقداماتی است که بر روی شبکه اینترنت صورت گرفته و اجزای مختلف زنجیره تأمین را به صورت برخط، به یکدیگر مرتبط می‌سازد. باتوجه به اهمیت بحث لجستیک الکترونیکی در فضای دیجیتال، فصل اول این شماره ازماهنامه به معرفی لجستیک الکترونیکی اختصاص یافته است.

فصل دوم شامل یک مقاله منتخب است. این مقاله با عنوان " ارایه رویه‏ای برایانتخاب و ارزیابی تامین‏کنندگان با روش ترکیبی فازی و الگوریتم زنبور عسل" می‏باشدکه در آن الگویی به‏منظور انتخاب و ارزیابی تامین‏کننده مناسب با ادغام روش فازی با الگوریتم زنبور عسل معرفی می‏شود. در این الگو ابتدا معیارهای مختلفی توسط گروه‏های مربوطه تعیین شده و اولویت‏بندی می‏شوند. سپس هر تامین‏کننده با توجه به این معیارها،مورد ارزیابی قرار می‏گیرد. در انتها نیز، نقاط ضعف و قوت او مشخص می‏شود تا برای بهبود نقاط ضعف، برنامه‏ریزی‏های لازم صورت پذیرد.
فصل سوم، به مطالعه موردی شرکت یاهو اختصاص دارد. در این مطالعه سعی شده است با تشریح تاریخچه شرکت یاهو، به چگونگی شکل‏گیری و گسترش آن اشاره شود. همچنین به منظور آشنایی کامل با این شرکت،چشم‏انداز، مأموریت و ارزش‏های آن بیان می‏شوند. علاوه بر این برخی از سرویس‏هاییکه توسط این شرکت به کاربران ارایه می‏شود، معرفی خواهند شد. در انتها نیز وضعیت این شرکت از نظر چند شاخص، مورد بررسی قرار گرفته و موقعیت آن‏ها با رقبای اصلی مقایسه می‏شود.

فصل چهارم نیز ترجمه مقاله‏ای با عنوان " Researchand Design on E-government Information Retrieval Model"است که در سال 2012 در شماره 29 نشریه "Procedia Engineering" منتشر شده است. در این مقاله،مدل بازیابی اطلاعات دولتی مبتنی بر متادیتاها معرفی می‏شوند. این مدل ابتدا یک پایگاهداده از منابع داده‏ای دولت الکترونیکی را ایجاد می‏نماید و همه انواع مختلف منابع به طور یکسان در این پایگاه داده ذخیره می‏شوند. سپس این منابع توسط متادیتاها تشریح می‏شوند و شِمای مبتنی بر متادیتای این منابع اطلاعاتی دولت الکترونیکی، طراحی می‏شود.نتیجه این مقاله نشان می‏دهد که روش بازیابی اطلاعات دولت الکترونیکی بر اساس متادیتاها می‏تواند باعث بهبود اثربخشی و دقت بازیابی اطلاعات دولت الکترونیکی شود.