ماهنامه دولت الکترونیکی - شماره نوزدهم

دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات روزبه‌روز در حال گسترش است. از زمانی که رایانه‌ها وارد زندگی بشر شدند، سالیان زیادی می‌گذرد. در طول این سال‌ها عطش پیشرفت باعث به‏وجود آمدن فناوری‌های جدید شده است. علاوه براین پیدایش اینترنت نیز تحولی شگرف در تبادل اطلاعات ایجاد کرده است. البته در زمان پیدایش اینترنت کسی فکر نمی‌کرد که روزی از اینترنت علاوه بر تبادل اطلاعات بتوان به عنوان یک سیستم پردازشی قوی استفاده نمود. اما امروزه بسیاری از پردازش‌ها توسط سرورها انجام می‌شوند. این موضوع باعث شد تا مبحث رایانش ابری (Cloud Computing) در جهان رواج پیدا کرده و در چند سال گذشته (تقریبا از سال ۲۰۰۶ به بعد)، شرکت‌های پیشرو در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات سعی در ورود به این مقوله و به‏کارگیری آن در فرایندهای خدمات خود به مشتریان و کاربرانشان داشته باشند. به‏طوری‌که برترین‌های دنیای فناوری اطلاعات امروزه از رایانش ابری به عنوان یک مزیت رقابتی مهم نسبت به شرکت‌های هم‌پایه‌ خود استفاده می‌کنند. با توجه به اهمیت این بحث، فصل اول این شماره از ماهنامه به معرفی رایانش ابری اختصاص یافته است.

فصل دوم شامل دو مقاله منتخب است که اولین مقاله آن به بررسی شبکه عصبی و رگرسیون خطی برای پیش‏بینی فاکتورهای موثر بر امنیت سیستم‏های تحت اینترنت در حوزه تجارت الکترونیکی پرداخته و نتايج حاصل از آن­ها را با يکديگر مقايسه می­کند. در اين مقاله، از الگوريتم پس از انتشار خطای شبكه عصبي، براي پيش‏بيني عوامل محيطي موثر بر كنترل‏ها استفاده شده است. نتایج حاصل از این مقاله نشان می‏دهد بررسی و کارشناسی سیستم‏های تحت اینترنت به عنوان مهم‏ترین عوامل محیطی محسوب می‏شوند.

مقاله دوم در این فصل "پیاده‏سازی و توسعه دولت الکترونیکی" نام دارد. هدف این مقاله بررسی مسائل مهم در زمینه پیاده‏سازی و توسعه دولت الکترونیکی است تا بدین وسیله راهنمایی برای مطالعات آینده دولت الکترونیکی در محیط جهانی فراهم آورد. علاوه بر این، در این مقاله به‏طور ویژه وضعیت دولت الکترونیکی در کشورهای درحال‏توسعه و توسعه‏یافته مورد بررسی قرار می‏گیرد.

فصل سوم، به مطالعه و بررسی استراتژی‏های فناوری شرکت ایسر به عنوان یکی از شرکت‏های بزرگ در صنعت IT اختصاص دارد. این مطالعه در هفت بخش تنظیم شده است و شامل مواردی نظیر معرفی شرکت ایسر، سیستم کسب وکار و دلایل رشد این شرکت، ویژگی‏های مدل‏های کسب و کار آن، استراتژی‏های کسب و کار، ارزیابی موقعیت و اقدام استراتژیک ایسر به کمک ماتریس SPACE، چشم‏انداز آینده و نتیجه‏گیری می‏باشد.

فصل چهارم نیز ترجمه مقاله "Supporting e-Government Progress in the United Arab Emirates" است که در سال 2010 در شماره 2010 نشریه "E-Government Studies and Best Practices" منتشر شده است. این مقاله مروری بر شیوه‏های حال حاضر دولت الکترونیکی در سطح بین‏المللی دارد و نقش برنامه زیرساختی مدیریت هویت ملی در امارات متحده عربی در حمایت از توسعه دولت الکترونیکی را مورد بررسی قرار می‏دهد.

 

                     محمدصادق مفتح
معاون توسعه فناوري اطلاعات و تجارت الكترونيكي
                                                                                      وزارت صنعت، معدن و تجارت