ماهنامه دولت الکترونیکی - شماره هجدهم

 در دهه اخیر، پیشرفت تکنولوژی و الکترونیکی شدن مراکز و سازمان‏های دولتی و خصوصی، رشد قابل توجهی داشته است. سیستم‏های الکترونیکی مانند دولت الکترونیکی، یادگیری الکترونیکی و اخیراً رأی‏گیری الکترونیکی رفته رفته در حال نفوذ به زندگی روزمره بشر هستند. رای‏گیری الکترونیکی (e-voting)، نوعی انتخابات یا همه‏پرسی است که در آن از ابزارهای الکترونیکی برای جمع‏آوری و شمارش الکترونیکی آرا استفاده می‏شود. الکترونیکی کردن رای‏گیری با چالش‏هایی مشابه با الکترونیکی کردن هرکدام از موضوعات دیگر، نظیر دولت الکترونیکی مواجه است. با اینکه پیچیدگی این مورد کمی بیش از سایر موارد است اما به دلیل وجود مشکلاتی در رای‏گیری‏های سنتی، از جمله هزینه چاپ برگه‏های رای، زمان‏بر بودن رای‏گیری، احتمال رخداد خطا در شمارش آرا، زمان‏بر بودن شمارش آرا و مسائل دیگر استفاده از این نوع رای‏گیری به سرعت در حال گسترش می‏باشد. به همین جهت فصل اول این شماره از ماهنامه با عنوان "رأی‏گیری الکترونیکی"، به طرح مباحثی در زمینه نیازمندی‏های رای‏گیری الکترونیکی، مزایا و چالش‏های آن و نیز انواع روش‏ها و فناوری‏های مورد نیاز آن اختصاص یافته است.
در فصل دوم طبق روال شماره‏های پیشین ماهنامه، مقالات منتخب آورده شده است. در این شماره یک مقاله با عنوان "مروری بر عوامل مؤثر بر پذیرش دولت الکترونیکی" انتخاب شده است. در این مقاله پس از پرداختن به مشکلات پیاده‏سازی سیستم‏های دولت الکترونیکی در جوامع، برخی از عوامل مؤثر بر پذیرش دولت الکترونیکی معرفی خواهند شد. به‏طور خلاصه این عوامل را می‏توان در قالب سه دسته عوامل فردی، عوامل سازمانی و عوامل اجتماعی طبقه‏بندی نمود. 

فصل سوم این شماره از ماهنامه، مطالعه موردی شرکت اپل است که به عنوان یک شرکت بین‏المللی در زمینه فناوری‏های رایانه‏ای فعالیت می‏کند. این شرکت معمولا به تولید سخت افزارهای نوین و دارای طراحی صحیح معروف است. از محصولات سخت‏افزاری این شرکت می‏توان آی‏پاد، آی‏مک و آی‏فون را نام برد. همچنین این شرکت در زمینه تولید نرم‏افزار هم فعالیت دارد. نرم افزارهای آیتیونز، آی‏لایف و سیستم عامل مورد استفاده در رایانه‏های این شرکت Mac OS 10 نیز نمونه‏هایی از فعالیت‏های نرم‏افزاری این شرکت هستند.

فصل چهارم این شماره نیز به ترجمه مقاله " Computerization and e-Government implementation in Jordan: Challenges, obstacles and successes" اختصاص داده شده است که در سال 2009 در نشریه Government Information Quarterly منتشر شده است. در این مقاله، برخی از چالش‏ها، موانع و موفقیت‏های پیاده‏سازی دولت الکترونیکی در کشور اردن مورد بررسی قرار گرفته است.