به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، ابولحسن فیروزآبادی در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه تراکنش، با اشاره به اینکه موضوع بلاک‌چین در دنیا موضوع مهمی است و ما نمی‌توانیم نسبت به آن بی‌اعتنا باشیم گفت: «باید به فکر استفاده از فرصت‌های بهره‌گیری از بلاک‌چین و رمزارز باشیم.»
او با اشاره به نقدهایی که به استفاده از رمزارز می‌شود گفت: «برخی معتقدند استفاده از رمزارز موجب تضعیف حاکمیت ملی می‌شود؛ اما باید در نظر گرفت که ملت‌ها را فقط دولت‌ها نمایندگی نمی‌کنند بخش خصوصی و جامعه مدنی نیز نمایندگان ملت‌ها به‌شمار می‌آیند، ما باید این بسترها را تقویت کنیم تا وارد این فضا شوند.»
فیروزآبادی با مقایسه شبکه بانکی ایران و کشورهای توسعه‌یافته اعلام کرد: «به نظر می‌رسد فاصله شبکه بانکی ایران با کشورهای توسعه‌یافته در مقایسه با دو دهه گذشته بسیار بیشتر شده و شکاف عمیق‌تری ایجاد شده است. اگر بانک‌ها ما نتوانند وارد موضوعات جدید شوند سایزشان هر روز کاهش می‌یابد و این شکاف با غفلت از توسعه فناوری اطلاعات هر روز بیشتر می‌شود.»

وی با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه ایران گفت:این تحریم‌ها درسی برای ما دارد آمریکایی‌ها طوری بخش اقتصادی خود را گسترده کرده‌اند که انحصار داشته باشند و بتوانند حکمرانی کنند این هشدار می‌دهد تا از فرصت‌هایی که تکنولوژی ایجاد کرده است استفاده کنیم. بلوغ سیستم در سیستمی است که فید بک دارد خود ترمیم‌گر و پویاست و باید متناسب با واژه‌های نوآورانه باید برنامه‌ریزی کنیم. تنوع شبه پول‌ها و نقدینگی‌هایی مانند رمز ارزها می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

او به نقش شرکت‌های بزرگ در پیش‌روی دولت‌ها و کشور اشاره کرد و گفت: «همانطور که SMEها در توسعه صنعتی کشور نقش قابل توجهی دارند شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ پیشران کشورها به شمار می‌آیند. ما تا زمانی‌که که شرکت‌‌های بزرگ خدماتی نداشته باشیم نمی‌توانیم بازیگر و حکمرانی ICT را برعهده گیریم. در شرایط فعلی بزرگترین شرکت‌های فناوری اطلاعات در اختیار آمریکاست.»

فیروزآبادی افزود: «نباید توسعه ارتباطات، توسعه تراکنش‌ها و توسعه فرهنگی تحت یک میدان قوی متمرکز آمریکا قرار گیرد. شکل‌گیری استارت‌آپ‌ها و نوآوری می‌تواند در رشد اقتصادی موثر باشد در اصل ما باید عامل نوآوری را وارد اقتصاد کنیم.»

او تاکید کرد که دیگر صنعت به صورت مجزا نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای کشور باشد.


برگرفته از: ictpress.ir