سخت‌افزاری با فناوری هولوگرافی

گروهی از محققان چینی با استفاده از فناوری هولوگرافی، سخت‌افزاری ساختند که قادر است اطلاعات را در قالب الگوریتم های سه بعدی روی یک فیلم ساخته شده از نانوذرات ذخیره کند.

این فناوری حجم اطلاعات ذخیره شده را افزایش داده و سرعت بازخوانی، سرعت ضبط و پایداری اطلاعات را در شرایط سخت افزایش می دهد.

به گزارش ایتنا از ایرنا، محققان برای ساخت این دیسک سخت از یک فیلم نیمه رسانا استفاده کردند که از جنس دی اکسید تیتانیوم و نانوذرات نقره ساخته شده است. یک لیزر از طریق تغییر بار الکتریکی نانوذرات نقره، اطلاعات را روی دیسک ذخیره می کند و از آنجاکه طول موج های مختلف نور لیزر، نانوذرات را به اشکال مختلفی تحت تاثیر قرار می دهند، اطلاعات به شکل هولوگرام های سه بعدی روی دیسک ذخیره می شوند. 

این ویژگی امکان ذخیره حجم زیادی از اطلاعات را در یک فضای فیزیکی کوچک تر از دیسک های متداول در بازار فراهم می کند. یرای مثال یک قطعه از این فیلم با ابعاد 10 سانتیمتر و ضخامت 620 نانومتر قادر است اطلاعاتی با حجم 1000 برابر یک DVD را ذخیره کند. به عبارت دیگر این فیلم قادر است 8.5 ترابایت اطلاعات را نگهداری کند. 

اما یکی از نقاط ضعف دیسک های هولوگرافیک این است که اطلاعات آن ها در اثر تابش پرتوهای ماوراء بنفش پاک می شود. محققان برای حل این مشکل از مولکول های الکترون پذیر با اندازه یک تا دو نانومتر استفاده کردند. این مولکول ها به دلیل اندازه کوچک خود قادرند بدون ایجاد اختلال در درون حفره های موجود در ساختار لانه زنبوری نیمه رسانا قرار گیرند. 

بدین ترتیب هنگام تابش پرتوهای ماوراء بنفش قبل از این که الکترون های نیمه رسانا به سمت نانوذرات فلزی جریان پیدا کنند و اطلاعات دیسک را پاک کنند، مولکول های مذکور آن ها را جذب می کنند. این مولکول ها علاوه بر جذب الکترون ها موجب افزایش سرعت ضبط و بازخوانی اطلاعات نیز می شوند. در آزمایشات اولیه محققان توانستند اطلاعات را حتی در مجاورت پرتوهای ماوراء بنفش روی این دیسک جدید ذخیره کنند. همچنین توانستند اطلاعات آن را با سرعت یک گیگابایت درثانیه بازخوانی کنند. 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Optical Materials Express منتشر شده است.

منبع: ایتنا itna.ir