برگزاری کنگره جهانی فناوری های هوشمند 2018 در حوزه بانکداری

نخستین کنگره جهانی فناوری های هوشمند ۲۰۱۸ با رویکرد "بانکداری هوشمند" با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و دانشگاههای معتبر کشور، ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه امسال برگزار می شود.
نیما امیرشکاری مدیرگروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در این خصوص گفت: توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی نظام اداری با توجه به تاکید ریاست محترم جمهور یکی از دغدغه های اصلی این دولت بوده و تمام دستگاه ها و شرکت ها برای رسیدن به این هدف باید تلاش کنند.
امیرشکاری گفت: کنگره جهانی فناوری های هوشمند با هدف کمک به تحقق این مهم با سه رویکرد اصلی دولت هوشمند، شهر هوشمند و بانکداری هوشمند در بخش های مختلف؛ از جمله اینترنت اشیا (IOT)، رایانش ابری، امنیت در نرم افزارهای اداری الکترونیکی، فناوری های همراه مدیریت شهر هوشمند، آینده شهرها و ارتباط آن با هوشمندسازی، سیستم حمل و نقل هوشمند، بهداشت هوشمند برگزار می شود.
وی اظهار کرد: موضوعاتی نظیر کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت بانکداری روندهای آتی صنعت بانکداری، شعب هوشمند بانکی، رایانش ابری، نقش بانکداری هوشمند در شهر هوشمند، امنیت و حریم شخصی در بانک های هوشمند در بانکداری هوشمند بررسی می شوند.
وی گفت: این رویداد با حضور اساتید فرهیخته ملی، پژوهشگران، دانشجویان و مدیران دستگاه ها در حوزه فناوری اطلاعات و با حضور و همکاری مهمانانی از کشورهای مختلف جهان نظیر آلمان، ایتالیا، استرالیا، اوکراین، آرژانتین، پرتغال و نیز مشارکت چشمگیر شرکت های داخلی و خارجی فناوری اطلاعات برگزار خواهد شد.
امیر شکاری بیان کرد: برگزاری 40 پنل تخصصی، کارگاه آموزشی و سخنرانی کلیدی در 11 سالن جانبی برج میلاد طی دو روز به صورت همزمان از جمله برنامه های این کنگره است؛ همچنین متخصصانی از 15 کشور جهان نظیر آلمان، ایتالیا، اسپانیا، سوئد، ایرلند، ترکیه و .... برای ارائه مدل ها و نمونه هایی از بانکداری هوشمند در آن حضور دارند.

دبیر علمی کنگره جهانی فناوری های هوشمند ضمن اشاره به بانکداری هوشمند، اظهار کرد: بانکداری هوشمند استفاده از فناوری‌های پیشرفته نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مبتنی بر شبکه و مخابرات برای تبادل منابع و اطلاعات مالی به صورت الکترونیکی است و نیازی به حضور فیزیکی مشتری در شعبه نیست.

وی ادامه داد: از دستاوردهای بانکداری هوشمند برای بانک ها می توان به افزایش رضایت مشتریان و کاهش هزینه ها و افزایش سودآوری نام برد؛ در این مفهوم اساس تصمیم‌گیری مدیران سطح بالای بانک و ارائه خدمات به مشتریان بر مبنای تحلیل داده‌هایی است که به‌صورت گسترده در سیستم بانکداری جمع‌آوری شده‌اند.
دبیرعلمی کنگره جهانی فناوری های هوشمند 2018 افزود: بانک ها به عنوان نهادهایی که همیشه در به کارگیری فناوری های نوین پیشگام بودند می توانند یکی از شاخص های مهم تحقق دولت الکترونیک و الگویی برای سایر سازمان ها در این زمینه باشند.
وی تصریح کرد: یکی از بخش های اصلی کنگره جهانی فناوری های هوشمند به بحث بانکداری هوشمند اختصاص یافته است که یقینا هوشمند سازی بانک ها نظام اداری می تواند به کاهش فساد در نظام اداری و اجرای بهتر منشور حقوق شهروندی بیانجامد. نمایشگاه تخصصی بانکداری هوشمند با نمایش جدیدترین محصولات و دستاوردهای شرکت های داخلی و خارجی نیز همزمان برگزار می شود. تقدیر از بانک های موفق در عرصه هوشمندساز نیز از دیگر برنامه های کنگره یادشده است.
علاقمندان و پژوهشگران می توانند با توجه به محورهای کنگره، مقالات خود را از پایگاه اینترنتی WWW.FBFI.IR به دبیرخانه ارسال کنند.

منبع: ICTPRESS