عموما اپ‌استورهای متعلق به شرکت اپل حاوی اپلیکیشن‌های مطمئن هستند اما ظاهرا در اپ‌استور مک شرکت اپل هم یک سری برنامه‌های وجود دارند که از کاربران خود جاسوسی می‌کنند. از جمله این اپلیکیشن‌ها می‌توان به Adware Doctor، Adware Medic، Dr.Cleaner، Dr. Archiver و ... اشاره کرد.

اکثر این برنامه‌ها که توسط شرکت «Trend Micro» ساخته شده‌اند وظیفه جمع‌آوری اطلاعات تاریخچه مرورگرهای کروم، سافاری و فایرفاکس روی دستگاه کاربران را برعهده داشته‌اند. این اپلیکیشن‌ها پس از اجازه کاربر برای اسکن وبسایت‌ها و دیتاها برای یافتن ویروس، عمل جاسوسی و سرقت اطلاعات را آغاز می‌کردند.

پس از اجازه کاربر، این برنامه‌های می‌توانستند به تاریخچه مرورگر، پیا‌م‌های آی مسیج، ایمیل‌ها و غیره دسترسی پیدا کنند. این اپلیکیشن‌ها در ادامه دیتای مرتبط با جستجوهای کاربر و اپلیکیشن‌های نصب شده روی سیستم او را نیز جمع‌آوری می‌کردند و در قالب یک فایل زیپ برای سازنده برنامه ارسال می‌کردند. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی در آینده بهتر است مراقب اپلیکیشن‌هایی که به آنها اجازه دسترسی به «Home Directory» سیستم را می‌دهید باشید.

حال گزارش‌های جدید ادعا می‌کنند که این برنامه‌ها از اپ‌استور مک حذف شده اند. اپل سابقه خوبی در ارائه اپلیکیشن‌های مطمئن و امن دارد اما این اتفاق نشان داد که حتی به اپ‌استور اپل هم نمی‌توان اطمینان کامل داشت چراکه اپلیکیشنی مثل Dr. Archiver که رده 12 محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های اپ‌استور آمریکا را دارد یکی از همین برنامه‌های جاسوس بوده و اطلاعات کاربران را در خطر قرار داده است.

شرکت سازنده این برنامه‌ها در واکنش به این اخبار صبح امروز پس از عذرخواهی از تمامی کاربران برنامه‌های خود اعلام کرد که تمامی اطلاعات جمع‌آوری شده از کاربران را از سرورهای خود پاک کرده و همچنین کدهایی که وظیفه جمع‌آوری و سرقت اطلاعات کاربران را برعهده داشتند به طور کامل از برنامه‌های خود حذف کرده است.

منبع: thenextweb


برگرفته از: itiran.com