به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از اسپیس، ۶۰ ماهواره جدید از سری ماهواره‌های استارلینک(Starlink) سوار بر موشک "فالکون ۹" از پایگاه پرتاب کیپ کاناورال(Cape Canaveral) در فلوریدا به مدار زمین پرتاب شدند.

قرار بود عصر سه شنبه این ۶۰ ماهواره استارلینک راهی مدار زمین شوند که به دلیل شرایط نامساعد جوی به تعویق افتاد.

شرکت اسپیس‌ایکس در پی این اتفاق در توئیتر خود نوشت: وزش باد شدید در جو فوقانی دلیل به تعویق افتادن پرتاب استارلینک است.

ایلان ماسک بنیانگذار اسپیس ایکس قصد دارد هزاران ماهواره‌ را به فضا ارسال کند تا استفاده از اینترنت را برای مردم مناطق محروم نیز فراهم کند.

این ماموریت "استارلینک v۱.۰ L۳" نامگذاری و طی آن ماهواره‌های استارلینک سوار بر موشک فالکون ۹ به فضا پرتاب شدند.

این دومین ماموریت پرتاب مداری "فالکون ۹" در سال ۲۰۲۰ میلادی بود، ولی به طور کلی سومین ماموریت فالکون ۹ است، زیرا در اوایل ماه جاری توانایی کپسول دراگون در بازگشت به زمین در صورت بروز هرگونه مشکل هنگام صعود توسط این موشک آزمایش شد و کپسول دراگون با استفاده از "فالکون ۹" این کار را انجام داد.

سپس شرکت اسپیس ایکس اعلام کرد که زمان پرتاب بعدی استارلینک روز چهارشنبه ساعت ۹:۲۸ به وقت EST و (۱۷:۵۸ به وقت ایران) خواهد بود و وضعیت هوا برای پرتاب در این روز تا ۸۰ درصد مطلوب گزارش شده است.

در این ماموریت ۶۰ ماهواره استارلینک به فضا پرتاب شد که هر کدام از این ماهواره‌ها ۲۶۰ کیلوگرم وزن دارند و مجموع بار "فالکون ۹" را به ۱۵ هزار و ۶۰۰ کیلوگرم می‌رسانند.

ماهواره‌های استارلینک بخشی از برنامه اسپیس‌ایکس برای سرویس جدید و پرسرعت اینترنت هستند. این طرح در اوایل سال ۲۰۱۵ با درخواست "ایلان ماسک" مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال مبنی بر اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی آغاز شد. وی در سال ۲۰۱۷ برنامه استارلینک را به عنوان یک سیستم پهنای باند ارزان‌قیمت که می‌تواند دسترسی به اینترنت را در سراسر جهان فراهم کند، به ثبت رساند.


برگرفته از: ictpress.ir